Ile kosztuje tłumaczenie dokumentów motocykla?

tlumaczenia dokumentow motocykla, tlumaczenia, motocykl

Choć od pojawienia się pierwszego motocykla w 1885 roku, który wynaleźli Gottlieb Daimler i Wilhelm Maybach, minęło już sporo lat, pojazdy te nadal cieszą się popularnością nie tylko w Polsce, ale i w Europie oraz na całym świecie. Lech, Sokół, WFM, SHL, WSK czy Junak; to znane polskie marki. Z kolei wśród tych zagranicznych wymienić można chociażby: Benelli, Ducati, Harley-Davidson, Honda czy Kawasaki. Dla Ciebie jako fana jednośladów zapewne wspaniałe jest to, że możesz je kupować nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami. Wystarczy znaleźć wymarzony motocykl i po prostu go sprowadzić do ojczyzny. A jak wyglądają formalności? Ile kosztują opłaty urzędowe? Ile kosztuje tłumaczenie dokumentów motocykla? Dziś odpowiadamy na te i inne pytania. W artykule zajdziesz ważne informacje i wskazówki, które pomogą Ci przyspieszyć procedurę rejestracji Twojego pojazdu.

Dokumenty potrzebne do rejestracji motocykla z zagranicy

Decyzja o sprowadzeniu motocykla z zagranicy to poważna sprawa. Dlaczego? Wszędzie są osoby nieuczciwe, które mogą próbować sprzedać Ci pojazd jako bezwypadkowy, który jest po wypadku czy był mocno uszkodzony. Jak znaleźć dobry sprzęt? Na przykład sprawdź rejestr znanych odczytów przebiegu pojazdu, zerknij na bazę pojazdów kradzionych. Poza tym warto poszperać w sieci i przejrzeć fora dyskusyjne dla pasjonatów jednośladów. W takich miejscach znajdziesz wiele cennych informacji.

Podjąłeś już decyzję? Padł wybór na konkretną markę i model? Świetnie! Pamiętaj, że wiąże się to z formalnościami. Czy będzie aż tak źle? Sprawy urzędowe i cała tak zwana papierologia niech nie odbiorą Ci frajdy z tego, że możesz mieć upatrzony pojazd. Jak to mówią trzeba wiedzieć, na, co zwrócić uwagę. Na co więc powinieneś się przygotować? Zanim w ogóle przejdziesz do poszukiwania i wyboru biura tłumaczeń, które wykona Ci tłumaczenie dokumentów samochodowych, tu motocyklowych, powinieneś mieć świadomość tego, jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji motocykla z zagranicy. Właśnie, a jakie będą Ci potrzebne? Z myślą o Tobie przygotowaliśmy listę.

Rejestracja pojazdu sprowadzonego do Polski z innego państwa wymaga takich dokumentów jak:

 • tablice rejestracyjne – tu ważna dla Ciebie informacja: jeśli poprzedni właściciel nie wyrejestrował motocykla masz prawo poruszać się na starych tablicach do 30 dni od momentu zakupu (to czas dany po to, abyś mógł na spokojnie udać się do wydziału komunikacji i załatwić formalności z tym związane), a jeśli motor został wyrejestrowany, należy go sprowadzić do Polski na lawecie
 • dowód własności motocykla – zazwyczaj jest to umowa kupna-sprzedaży, ale może być to również faktura kupna motoru
 • dowód rejestracyjny
 • karta pojazdu (w przypadku motocykla sprowadzonego z krajów spoza Unii Europejskiej)
 • dowód odprawy celnej przywozowej (z tym, że jest on potrzebny w przypadku obszarów spoza Wspólnoty UE, np. ze Stanów Zjednoczonych)
 • badania techniczne pojazdu
 • wniosek do rejestracji – dostępny jest online na stronie wydziału komunikacji lub możesz udać się osobiście do urzędu i tam go wziąć do wypełnienia

Czy to wszystkie dokumenty niezbędne do rejestracji motocykla? To standardowe dokumenty, które należy skomplementować przed wizytą w urzędzie. Dobrze też dopytać się w wydziale komunikacji o to, czy w Twoim przypadku (głównie chodzi tu o kraj, z którego sprowadzasz pojazd) będzie Ci potrzebny jeszcze jakiś inny dokument. Do czego zresztą zachęcamy. Jak to się mówi: przezorny zawsze ubezpieczony.

Lektura tych artykułów może Cię też zainteresować:

Opłaty za rejestrację motocykla z zagranicy

Motocykl sprowadzony z zagranicy wymaga rejestracji. Sprawy formalne nie należą do przyjemności, ale trzeba je załatwić, aby jak najszybciej móc w pełni swobodnie korzystać z jednośladu. Jeśli chcesz być dobrze przygotowanym na wizytę w urzędzie, dobrze upewnić się co do kosztu.

Po kolei. Już wiesz, jakie są niezbędne dokumenty do dopełnienia wszelkich formalności (między innymi tablica rejestracyjna, dowód własności pojazdu czy trzeba przedstawić umowę kupna). Jako właściciel pojazdu – tu sprowadzony motocykl z zagranicy – pamiętaj też, że wszelkie formalności związane z przekładem mają powędrować w ręce tłumacza przysięgłego – w dalszej części artykułu zwrócimy Ci uwagę na kilka rzeczy, które pomogą Ci wybrać odpowiedniego specjalistę.

Teraz przejdźmy do rzeczy, która Cię na pewno interesuje. Co z opłatami? Czy istnieje jakiś cennik dotyczący pojazdu sprowadzonego z zagranicy? Ile zapłacisz w urzędzie? Koszt rejestracji motocykla wynosi 256 złotych. Jest to kwota, na którą składa się kilka opłat. Jakich? Oto one:

 • opłata za kartę pojazdu (75 zł),
 • opłata za dowód rejestracyjny (54 zł),
 • opłata za pozwolenie czasowe (13,50 zł),
 • opłata za nalepkę kontrolną (18, 50 zł),
 • opłata za nalepkę legalizacyjną (12,50 zł),
 • opłata za ewidencję (2,50 zł)
 • i opłata za polskie tablice rejestracyjne (80 zł).

To wszystko? To tylko opłaty urzędowe. A ile będzie Cię kosztować tłumaczenie dokumentów motocyklowych? Na przykład koszt przetłumaczenia umowy kupna-sprzedaży na polski pojazdu to zwykle ok. 100-150 zł. Niemniej zachęcamy do wykonania telefonu lub wysłania zapytania do konkretnego biura tłumaczeń z prośbą o wycenę. Czyżby nie istniały jednolite stawki za taką usługę? Chodzi tu zwyczajnie o to, że w zależności od Twojej sytuacji i miejsca sprowadzania motocykla, liczba dokumentów oraz treści może być inna, co wpływa na koszt realizacji zlecenia. W tym momencie profesjonalny dostawca powinien poprosić Cię o przesłanie wszystkich niezbędnych dokumentów i dopiero po wglądzie w nie przedstawić Ci całkowity koszt realizacji takiego przekładu.

Jak zarejestrować motocykl z zagranicy?

Masz już wybrany jednoślad. Podaliśmy Ci listę niezbędnych dokumentów do rejestracji, znasz też standardowe opłaty urzędowe. Co jeszcze należy wiedzieć o pierwszej rejestracji motocykla? Jak w ogóle zarejestrować motocykl kupiony w innym państwie? Do zarejestrowania pojazdu należy mieć przygotowane wszystkie wymienione dokumenty wraz z niezbędnymi tłumaczeniami, a także wypełnić wniosek o rejestrację (pisaliśmy już wcześniej, że masz tu dwie opcje: pobrać go ze strony internetowej wydziału komunikacji lub udać się osobiście do urzędu i tam wziąć wniosek w formie papierowej. Co jeszcze? Udając się do urzędu nie zapomnij dowodu osobistego lub innego dokumentu ze zdjęciem – potrzebny jest urzędnikowi tylko do wglądu.

Tłumaczenia dokumentów motocykla

Tłumaczenie dokumentów motocykla to także osoba tłumacza przysięgłego. Jak więc znaleźć prawdziwego fachowca? Szukając odpowiedniego biura tłumaczeń lub tłumacza pracującego jako freelancer warto pójść za opinią znajomych, przejrzeć opinie w sieci o danym dostawcy usługi tłumaczeniowej. Na wstępie zapytaj o tłumaczenia dokumentów motocyklowych. Dlaczego to ważne? Nie potrzebujesz specjalisty z dziedziny medycyny czy człowieka zajmującego się przekładem poezji. Potrzebny Ci fachowiec potrafiący sprawnie i dokładnie przygotować tłumaczenie dokumentów do rejestracji.

Zawsze radzimy, aby przed zleceniem konkretnemu tłumaczowi przekładu, zadzwonić lub osobiście udać się do wydziału komunikacji i dopytać o formalności. Jest to szczególnie ważne tam, gdzie rejestracja pojazdu dotyczy motocykla sprowadzanego spoza obszaru UE. Nic Cię to nie kosztuje, a zyskujesz 100% pewność, że już na starcie nie będziesz miał braków i poślizgnięć czasowych.

Nie zlekceważ też tłumaczenia dokumentów do zarejestrowania motocykla. Wydaje się, że to proste zadanie, które nie jest niczym skomplikowanym, złożonym czy problematycznym. Fakt. Faktem jest jednak to, że tak samo, jak nie dałbyś wsiąść na swój pojazd pierwszej z brzegu osobie, tak samo nie powinieneś pozwolić na wykonanie przekładu osobie, której nie możesz zaufać. Gdzie szukać dobrych zawodowców? Najprościej w biurze tłumaczeń, które specjalizuje się w tego typu tłumaczeniach. Raz: możesz liczyć na sprawne zajęcie się Twoim zleceniem, dwa: masz pewność, że Twoje dokumenty powędrują w pewne ręce.