Japonia ludność – najważniejsze fakty

Coraz częściej słyszymy, że Japonia jest krajem starzejących się ludzi. Według wielu danych żyje tam największa ilość osób starszych na naszej planecie. A czy w ogóle ktoś z was zadał sobie pytanie o to, ilu mieszkańców ma Japonia czy gdzie mieszka ich najwięcej? Kraj Kwitnącej Wiśni wciąż dla wielu osób jest to terra incognito. Dziś przybliżymy ci temat – Japonia ludność. Oto najważniejsze fakty, których warto być świadomym.

Kilka faktów o Japonii

Zanim przejdziemy do uchwycenia przysłowiowego byka za rogi i omówienia tematu – Japonia ludność – skupmy się na najbardziej podstawowych faktach dotyczących tego państwa.

 • Nazwa: Japonia, Nihon lub Nippon

 • Stolica: Tokio

 • Język urzędowy: japoński

 • Typ państwa: cesarska monarchia parlamentarna

 • Powierzchnia: 61. państwo na świecie, 377 972 km²

 • Jednostka monetarna: jen

 • Religia dominująca: buddyzm, shintō (69,6%)

 • Strefa czasowa: UTC +9

Japonia jest krajem wyspiarskim położonym w Azji Wschodniej. Obejmuje 6 852 wyspy, ale cztery największe z nich – Honsiu, Hokkaido, Kiusiu i Sikoku – stanowią 97% jego populacji.

Japonia ludność: podstawowe dane

 • Liczba ludności na dzień 28 października 2018 roku: 125 878 370, worldometers podaje, że stan na 2019 rok wynosi już 126 818 320

 • 335 osób/km²

 • Gęstość zaludnienia: 98,5%

 • Narody i grupy etniczne: Japończycy, Koreańczycy (0,5%), Chińczycy Han (0,4%) i inne narody (0,6%)

W latach 2010–2015 liczba ludności Japonii spadła o 947 tysięcy (0,7%) lub o 189 tysięcy (0,15%) rocznie. Warto podkreślić, że po raz pierwszy spadła od czasu spisu ludności w 1920 roku.

Japonia ludność a największe miasto w kraju

Tokio jest nie tylko największym miastem w Japonii, ale i największym na świecie – liczy 37 mln mieszkańców, co stanowi 29% populacji tego kraju. Powierzchnia metropolii miasta wynosi około 217,66 km2. Trzeba jednak zaznaczyć, że jako aglomeracja miejska rozszerza się na zewnątrz do ok. 13 572 km².

Japonia ludność: demografia

W przeciwieństwie do wielu innych krajów na całym świecie populacja Japonii wydaje się w dużej mierze jednorodna, a ostateczne statystyki dotyczące populacji obejmują 98,5% udziału Japończyków.

Ponadto mieszka tu bardzo niewielki odsetek zagranicznych pracowników, w większości składających się z Koreańczyków, Chińczyków, Peruwiańczyków i Brazylijczyków.

Największą rodzimą grupą etniczną w Japonii jest Yamato, później są Riukiu i Ainu.

Japonia ludność: starzenie się populacji japońskiej

Japonia jest obecnie najstarszym krajem na świecie i ma się jeszcze starzeć. Według danych podawanych np. przez countrymeters.info populacja Japonii w 2019 roku codziennie spada o 408 osób.

Liczba osób starszych w wieku 65 lat lub starszych stanowi 26,7%. Stanowi to wzrost o 3,7 punktu procentowego w porównaniu z danymi spisu ludności z 2015 roku.

Rząd Japonii szacuje, że 40% populacji Japonii będzie miało ponad 65 lat. W związku z tym można było zaobserwować w ostatnich dziesięcioleciach 15% wzrost budżet kraju na zabezpieczenia społeczne.

O tym, że Kraj Kwitnącej Wiśni w najbliższej przyszłości będzie musiał się zmierzyć z problemem starzenia świadczy chociażby to, że jeszcze pięć dekad temu na każdego emeryta przypadało dwunastu pracowników. Wszelkie statystyki pokazują, że za pięćdziesiąt lat na jednego emeryta będzie przypadał jeden pracownik.

Temat – Japonia ludność – jest więc wielkim wyzwaniem dla rządzących i samych mieszkańców tego państwa.