Najbardziej wpływowe języki świata

Ludzie na całym świecie porozumiewają się różnymi językami. Nauka języków obcych sprawia, że komunikacja staje się o wiele łatwiejsza. Współczesny świat potrzebuje komunikować się ze względu na powiązania. Ludzie podróżują, wymieniają towar, korzystają ze zdobyczy innych państw. Nie da się zamknąć w obrębie jednego kraju. A do otwarcia się na inne kraje potrzebna jest komunikacja. Czy zawsze trzeba znać język danego kraju, aby móc się porozumieć? A może wystarczy znać jeden język obcy? Jakie są najbardziej wpływowe języki świata? Co sprawia, że jeden język jest bardziej popularny od drugiego? Warto dowiedzieć się nieco więcej o językach i ich używaniu.

Najbardziej wpływowe języki świata – język angielski

Język angielski to zdecydowanie jeden z najbardziej wpływowych języków świata. Praktycznie na całym świecie można komunikować się za pomocą angielszczyzny. Język ten jest na tyle uniwersalny, że prawie każdy mieszkaniec Ziemi zna choćby kilka słów z jego słownika. Nasza codzienność otoczona jest językiem angielskim. Na każdym kroku można zauważyć szyld po angielsku, nazwy własne czy slogany.

Język angielski należy do grupy zachodniej rodziny języków germańskich. Liczba osób mówiących po angielsku sięga 527 milionów. Osoby uczące się angielskiego to ponad 1,5 miliarda ludności. Wynik ten jasno pokazuje, że to bardzo wpływowy język świata. Niemal w każdej szkole naucza się angielszczyzny. Do innych języków, angielski wnika i pozostaje na stałe. Wiele słów w języku polskim pochodzi z angielskiego. Czerpie się z jego zasobów, aby określać nowe, dotąd nienazwane przedmioty czy zjawiska. Angielski jest tak uniwersalny, że zamiast używać ojczystych słów, używa się właśnie nazw angielskich. W domu, w pracy, z przyjaciółmi, wiele osób stosuje angielski jako zamiennik. Robiąc przerwę w pracy, często można usłyszeć ” Idę na lunch” zamiast „Idę na przerwę” lub „Wychodzę na drugie śniadanie”.

Dlaczego język angielski jest tak wpływowym językiem świata? Istnieje kilka teorii na ten temat. Jedna mówi, że wynika to z rewolucji przemysłowej, która szczególnie wyróżniała się w krajach anglojęzycznych. Język angielski był wtedy oficjalnym językiem naukowym. W tym właśnie języku publikowano prace i badania naukowe. Kolejna teza mówi o popularności Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii podczas tzw. wybuchu kultury masowej. Hollywood, Beatlesi czy Rolling Stones – ciężko określić jaki wpływ miały na spopularyzowanie się brytyjskiego i amerykańskiego. Patrząc z perspektywy czasu, na pewno miały udział w tym, że dziś tak wiele osób komunikuje się po angielsku.

Ciekawy artykuł: Zasady tłumaczenia tekstów

Najbardziej wpływowe języki świata – inne języki

Poza angielskim, istnieje sporo innych języków, które maja wpływ na to jak komunikują się ludzie. Najbardziej wpływowe języki świata to zbiór języków ze wszystkich części kuli ziemskiej. Ludzkość porozumiewa się w około 6-7 tysiącach języków. Naukowcy nie są zgodni co do dokładnej liczby języków. Niektóre stają się już wymarłe, inne uznawane za dialekty i gwary. Mimo wszystko liczba ta jest ogromna. A co sprawia, że tylko niewielka ilość języków króluje na świecie? Na pewno wpływ na to ma historia, kolonializm, powiązania handlowe między krajami, przekazywanie informacji. „To, czy dany język ma dużą siłę oddziaływania, nie zależy od liczby osób, które się nim posługują, ale od tego, kim ci ludzie właściwie są” – uważa David Crystal, językoznawca. Badacz języka wskazuje także na przekaz wirtualnych informacji. Internet opanował naszą codzienność. Nie znając angielskiego, omija nas spora dawka wiadomości i komunikatów. Można rzec, że internet niejako wymusza na użytkownikach stosowanie języka angielskiego czy innego wpływowego języka.

Język chiński jest używany przez ponad 1,2 miliarda ludzi. Dlaczego nie spopularyzował się aż tak jak język angielski? Naukowcy twierdzą, że wynika to z zależności pomiędzy Chinami a resztą świata. To Chińczycy starali się wejść do kultury zachodniej, negocjować handel oraz technologię. Skoro mieli takie cele, starali się dopasować do reszty świata. Dzisiaj zalewają rynki produktami, oferują tanią siłę roboczą i rozwijają technologie, które chętnie przekazują w użytkowanie reszcie świata. Nie zmuszają swoich kontrahentów do nauki chińskiego czy jego najpopularniejszej odmiany – mandaryńskiego. Raczej wolą sami opanowywać języki europejskie i amerykańskie.

Drugim najpowszechniej używanym językiem świata jest język hiszpański. W roku 2006 oceniano, że posługuje się nim jako językiem ojczystym około 650 milionów ludzi na siedmiu kontynentach, szczególnie w Ameryce Południowej, Ameryce Północnej, Europie i zachodniej Afryce. Ogólna liczba osób, które znają hiszpański, szacowana jest na 1,5 miliarda.

Język rosyjski należący do wschodniosłowiańskich, jest bardzo wpływowym językiem. Posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie, Kazachstanie i na Białorusi. Jest jednym z pięciu języków oficjalnych i jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Język hiszpański – posługuje się nim ponad 250 mln osób (jako ojczystym, zaś w ogóle po portugalsku mówi ponad 270 mln osób), zamieszkujących Portugalię oraz byłe kolonie portugalskie: Brazylię, Mozambik, Angolę, Gwineę Bissau, Gwineę Równikową, Wyspy Świętego Tomasza i Książęcą, Republikę Zielonego Przylądka, Timor Wschodni oraz Makau. We wszystkich tych krajach objęty jest statusem języka urzędowego. Język portugalski funkcjonuje także w krajach, gdzie jest pozbawiony statusu urzędowego. Są to: Stany Zjednoczone, Francja, Południowa Afryka, Wielka Brytania, Wenezuela, Kanada, Szwajcaria, Niemcy, Hiszpania, Australia, Luksemburg, Indie, Belgia, Urugwaj, Argentyna, Kuba, Sri Lanka, Bermudy, Holandia, Barbados i Irlandia. Kraje, w których portugalski jest językiem urzędowym, współpracują ze sobą w ramach założonej w 1996 Wspólnoty Państw Portugalskojęzycznych.

Warto przeczytać: Ile kosztuje tłumaczenie CV na angielski?

Najbardziej wpływowe języki świata – tłumaczenia

To, że język jest wpływowy, ma swoje odzwierciedlenie także w tłumaczeniach. Bardzo często zdarza się, że przekład tworzony jest nie bezpośrednio z języka źródłowego, a dokonywany z tłumaczenia na inny język. Nawet język polski ma wpływ na tłumaczenia. W przypadku tłumaczenia oryginału w języku angielskim, gdy odbiorcą ma być Słowak, bardzo często korzysta się z przekładów na polski. Czyli, najpierw z angielskiego na polski, następnie z polskiego na słowacki. Dzięki podobieństwu języka polskiego oraz słowackiego – szczególnie wschodniosłowackiego – tłumacz ma nieco uproszczone zadanie. Zamiast przekładać z angielszczyzny bezpośrednio, korzysta z gotowego tłumaczenia na polski. Dzięki temu łatwiej zrozumie kontekst oraz pozasłowne treści oryginału.

Zdecydowanie najbardziej wpływowym językiem świata pod kątem tłumaczeń jest angielski. Dokonując przekład z jakiegokolwiek języka na angielski, szansa, że dotrze do szerokiego grona odbiorców – wzrasta. Duża liczba użytkowników tego języka ułatwia zasięg oryginałów. Tłumacz nie musi znać języka źródłowego, jeśli dokonano przekład na angielski. O wiele łatwiej jest zlecić tłumaczenie z angielszczyzny niż z bardziej egzotycznych języków jak np. arabski czy japoński. Angielski jest językiem, który ma duży wpływ na tłumaczenia na całym świecie.

Koniecznie sprawdź: Ile zarabia kierownik biura tłumaczeń?