Nie tylko suche fakty – ciekawostki Hiszpania

Stolica w Madrycie, język urzędowy – kastylijski (potocznie nazywany hiszpańskim), a na poziomie regionalnym – kataloński, baskijski, galicyjski i aramejski. Położenie geograficzne – zachodnia część Europy Południowej i w dużej części na Półwyspie Iberyjskim. Główne miasta to: wspomniany już Madryt oraz Barcelona, Walencja, Sewilla, Saragossa, Malaga, Palma i Las Palmas. Kraj liczy ok. 47 mln ludności. Rankingowo znajduje się na 52. pozycji na świecie pod względem powierzchni. Aktualna jednostka monetarna to euro. Z kolei jeśli chodzi o sprawy duchowe, religia dominująca to katolicyzm. Mowa oczywiście o Hiszpanii /Królestwu Hiszpanii.

Z czym kojarzy ci się Hiszpania? Być może na myśl przychodzi ci Barcelona i Madryt, Picasso, słońce (jak pisał Juan Sebastian del Cano „Hiszpania jest wszędzie, gdzie świeci słońce!”), piękne krajobrazy i język hiszpański. A może zupełnie coś innego.

Postanowiliśmy dziś spojrzeć na ten kraj z zupełnie innej perspektywy. Mianowicie od tematu ciekawostki Hiszpania. Nie traćmy więc czasu na puste gadanie, a przejdźmy do sedna!

Ciekawostki Hiszpania: Światowe królestwo produkcji oliwy z oliwek

Mieliście świadomość, że to właśnie Hiszpania produkuje 43,8% całej światowej ilości oliwy z oliwek? Jest nie tylko liderem w jej produkcji, ale i w eksporcie!

Największym regionem słynącym właśnie z tego jest Andaluzja. Być może pierwszym skojarzeniem, jakie przyszło wam na myśl były Włochy, ale to tak naprawdę importer.

Warto dodać, że oliwa z oliwek bywa tu nazywana „płynnym złotem”.

Ciekawostki Hiszpania: Jest tu ponad 260 odmian oliwek

Serio? Tak, to nie żadne „podkolorowanie” treści tego artykułu. Hiszpanie mogą poszczycić się ponad 260 odmianami oliwek. Do najbardziej znanych należą m.in.: Manzanilla, Hojiblanca, Gordal, Picual, Picuda, Lechín. Z kolei do tych, o których mówi się, iż są najbardziej „ciekawe” zalicza się: Azebuche Blanco, Zarza, Rapazalla.

Ciekawostki Hiszpania: Czas na podarunki, czyli Dzień Świętego Jerzego

Jeśli będziesz mieć kiedyś okazję być 23 kwietnia w Barcelonie miej świadomość, że właśnie w tym dniu celebrowany jest dzień Świętego Jerzego. Według tradycji można oczekiwać róży lub książki od ukochanej osoby. Co wybieracie…?

Warto dodać, że Święty Jerzy jest patronem Katalonii, a dzień 23 kwietnia ma dwa motywy przewodnie, są nimi: kultura i miłość. Innymi słowy mówiąc jest to święto książki i takie regionalne walentynki. Na ulicach pojawiają się stragany, na których można zobaczyć dziesiątki książek i oczywiście róże. Dopełnieniem wszystkiego są smoki, nie te żywe na szczęście. Pojawiają się oczywiście na cześć słynnej walki Świętego Jerzego z nimi właśnie.

Ciekawostki Hiszpania: La Rambla – jedno z najbardziej zatłoczonych miejsc

Przebywając w Barcelonie na pewno traficie na rozciągającą się na 1,2 km La Ramblę. Każdego dnia spaceruje tam tysiące ludzi. Jeśli chcesz, aby nikt cię nie znalazł, koniecznie zjaw się właśnie w tym miejscu!

La Rambla znajduje się w Barri Gòtic. Część, która jest wyznaczona dla pieszych wypełniają stragany oraz uliczne kawiarenki. Atrakcją są występy artystów ulicznych – mimów, tancerzy i aktorów. W pobliżu znajduje się Pałac Wicekrólowski, targowisko La Boqueria czy teatr El Liceu.

Ciekawostki Hiszpania: piłka nożna była pierwszą „miłością” sportowca Rafaela Nadala

Znany na całym świecie tenisista do 12 roku życia uprawiał piłkę nożną. Mało tego, był w tym naprawdę niezły. Stwierdził jednak, że przerzuca się na tenis. Warto jeszcze dodać, że choć sportowiec jest praworęczny gra lewą ręką.

A dla tych, którzy „bliżej” nie znają tego człowieka. Rafael Nadal urodził się w 1986 roku w hiszpańskim miasteczku Manacor. Obecnie – podajemy stan na czas pisania tego artykułu, 9 września 2019 roku – drugi w rankingu ATP World Tour. Powszechnie uchodzi za jednego z najbardziej wybitnych tenisistów. Zwycięzca 19 turniejów wielkoszlemowych, zwycięzcą 35 turniejów z cyklu ATP Tour Masters 1000. Jako czwarty zawodnik w erze open skompletował Karierowego Wielkiego Szlema.

Ciekawostki Hiszpania: Stan neutralny podczas I i II wojny światowej

Hiszpania pozostała neutralna podczas I wojny światowej i wstrzymała się od głosu podczas II wojny światowej pod rządami Franco.

Oczywiście technicznie była zaangażowana, dzięki wysiłkom wielu ochotników, którzy walczyli po obu stronach.

Ciekawostki Hiszpania: Mop w nowoczesnym rozumieniu tego słowa

W 1956 roki Hiszpan Manuel Jalón Corominas wynalazł tzw. mopa, z którym na „ty” jest każdy, kto sprząta swoje cztery kąty. Nie do końca wyznał mopa samego w sobie, uparci mogą doszukać się jego korzeni bowiem już w roku 1496, kiedy wspominano o urządzeniu go przypominającym.

Hiszpan jednak był tym, który sprawił, że mycie podłóg wreszcie było możliwe na stojąco, niejako podniósł więc gospodynie domowe z kolan na nogi. I to w dosłownym tego znaczeniu!

Ciekawostki Hiszpania: Najmniej zaludniony kraj Europy

Choć zważywszy na wielkość tego kraju wydaje się to dość nieprawdopodobne, to tak, Hiszpania jest najmniej zaludnionym państwem na Starym Kontynencie.

Choć całkowita populacja Hiszpanii liczy 46 934 632, to gęstość zaludnienia wynosi 96 osób/km².

Ciekawostki Hiszpania: Myszka-Zębuszka

Bardzo lubiana Zębowa Wróżka, Wróżka-Zębuszka czy Wróżka Zębinka jest zwykłym gryzoniem w Hiszpanii… Brzmi to troszkę strasznie… Aż można bać się o ząbki, które lada moment nam wypadną… Cóż. Dzieci w Hiszpanii mają nieco inne zdanie na ten temat. Liczą, że jeśli będą miały szczęście to w nocy odwiedzi je myszka o imieniu Ratoncito Pérez, która zostawi prezent pod poszuka.