Samotność w Szwecji

Szwecja jest znana ze swojego modelu opieki społecznej, który w perspektywie naszej planety plasuje ten kraj na światowym poziomie. Szwedom udało się wypracować system, który z dość dużym powodzeniem zapewnia bezpieczeństwo ludziom, daje posiłek i dach nad głową. Od tej strony państwo to wydaje się istnym rajem. Jest jednak druga strona tego medalu. Przez lata budowano tak tutejszą rzeczywistość, aby dla jednostki najważniejsza była niezależna. W praktyce działa to tak, że Szwedów nauczono, że nie powinni polegać na współmałżonku, rodzicach ani dzieciach. Wszelkie dobro materiale powinni zagwarantować sobie samodzielnie. Tym sposobem stworzono społeczeństwo, które nie potrzebuje nikogo do wsparcia. A co z samotnością…?

Samotność w Szwecji: samotność gorsza od depresji?

Samotność może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie, w tym przyspieszać problemy zdrowotne, tj. depresja i otępienie we wczesnym stadium u osób starszych. Inne badania pokazują, że można ją uplasować na tym samym poziomie, co palenie i otyłość. Wszystko ze względu na jej negatywny wpływ na ogólny stan zdrowia.

Samotność w Szwecji: więcej singli niż w jakimkolwiek innym kraju

Mieszkańcy Szwecji częściej mieszkają samotnie niż w jakimkolwiek innym kraju, w czterech na dziesięć gospodarstw domowych mieszka tylko jedna osoba.

W 2017 roku 1,8 mln osób w Szwecji żyło samotnie, co stanowi 39,2% wszystkich gospodarstw domowych (i 17,8% wszystkich osób), a odsetek ten prawie się nie zmienił od 1990 r.

Co mówi nam to o Szwedach?

Szwedzi często przywiązują dużą wagę do niezależności, a życie w samotności jest tego częścią.

Samotność w Szwecji: stan przejściowy?

W większości przypadków życie samotnie jest fazą tymczasową, a nie wyborem stylu życia

Jak twierdzą naukowcy, istnieją dwa główne etapy, kiedy życie samotnie jest szczególnie powszechne:

  • we wczesnej dorosłości (19-30 lat),

  • między przeprowadzką z domu rodziców a przeprowadzką z partnerem,

  • na emeryturze (powyżej 65 lat), kiedy partner umiera.

Samotność w Szwecji można także omówić biorąc pod uwagę podział płci. Pojedyncze gospodarstwa domowe składają się z:

  • 53% kobiet,

  • 47 procent mężczyzn.

Samotność w Szwecji: Lars Trägårdh and Bengt Berggren i książka „Is the Swede a Human Being?”

Główną ideą prezentowaną w niniejszej publikacji jest to, że każda osoba powinna być wolna od więzi z innymi ludźmi, finansowymi lub innymi, tak aby na przykład rodzice nie byli zobowiązani do wspierania dorosłych dzieci lub starszych krewnych, a kobiety mogły prowadzić niezależne życie i karierę bez muszę się pobrać.

Jak widać idee te mają mocne odzwierciedlenie w życiu Szwedów.

Samotność w Szwecji: są w związku, mieszkają oddzielnie

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Wiele osób w związku mieszka oficjalnie pod osobnymi adresami. Można zapytać: po co są w związku skoro i tak żyją oddzielnie? Czyżby nie potrafili kochać? Nic z tych rzeczy.

W języku szwedzkim istnieje termin „małżeństwo sztokholmskie”. O co chodzi? Jest to szczególnie powszechne w stolicy, gdzie długie kolejki do mieszkań z niskim czynszem sprawiają, że korzystne jest, aby zatrzymać swoje mieszkanie najdłuższej jak się da.

Widzicie więc, że to względy bardziej praktyczne niż niechęć do budowania udanego związku.

Samotność w Szwecji: Szwedzi cenią przyjaźń!

Szwecja rzeczywiście staje twarzą w twarz z problemem samotności. Nie można jednak przedstawiać sytuacji jednostronnie.

Wyniki World Values ​​Survey pokazują, że:

  • 68% Szwedów uważa, że ​​przyjaźń to „bardzo ważna” część życia. Dla porównania dodajmy, że jest to ważne dla 54% osób w USA i 51% osób w Niemczech.

Dane Eurostatu pokazują, że:

  • 97% Szwedów ma przyjaciela, na którym może liczyć, kiedy potrzebuje pomocy.

Samotność w Szwecji: AI w walce z samotnością?

Globalna firma Accenture połączyła siły ze Stokholm Exergi, jednym z największych szwedzkich dostawców energii. Wszystko po to, aby przetestować AI w nowym projekcie mającym na celu rozwiązanie problemu samotności wśród seniorów.

Projekt nazywa się Memory Lane. Korzystając z Google Voice Assistant wykorzystuje konwersacyjną sztuczną inteligencję do tworzenia niezapomnianych historii dla przyszłych pokoleń i zapewniania towarzystwa osobom starszym.

Rozwiązanie ma na celu sprostanie wyzwaniom samotności i izolacji społecznej osób starszych.