Sekret długowieczności Japończyków

To właśnie w Kraju Kwitnącej Wiśni żyje najwięcej stulatków na świecie. Według wszelkich znaków na ziemi i na niebie to Okinawa jest najbardziej szczególnym miejscem, to właśnie tam mieszka ich największa ilość. W czym tkwi sekret długowieczności Japończyków? Czyżby zawdzięczali to jakimś ćwiczeniom fizycznym, dietom, modlitwom, a może czemuś zupełnie innemu? Spróbujmy wspólnie rozwiązać zagadkę!

Jak to jest z tą długowiecznością Japończyków?

Raport ONZ pokazuje, że Japonia ma najniższy na świecie stosunek osób w wieku produkcyjnym do osób w wieku 65 lat lub starszych. Według raportu „World Population Prospects 2019: Highlights” tylko 1,8 osoby w wieku od 25 do 64 lat przypada na każdą osobę w wieku 65 lat lub starszą. Dla porównania wskaźnik ten wynosi 3,3 w Australii i Nowej Zelandii oraz 3,0 w Europie i Ameryce Północnej. Afryka Subsaharyjska ma stosunek 11,7.

Pokolenie stulatków w Japonii we wrześniu 2018 roku osiągnęło rekordowy poziom 69 785. Warto podkreślić, że aż 88,1% tej ilości stanowią kobiety. Najprawdopodobniej czynnikami sprzyjającymi dożywania tak pięknego wieku są czynniki tj.: postęp medycyny, świadomość zdrowotna, dieta, a także poczucie szczęścia.

Długowieczność Japończyków a lepsze geny

Od dawna mówi się o tym, że sekret długowieczności Japończyków skrywa się w ich genach. Czyżby mieli je lepsze od nas i większej części ludzkości?

Badania sugerują, że dwa geny, w szczególności DNA 5178 i genotyp ND2-237Met, pomagają Japończykom żyć dłużej. Dzieje się tak, że chronią one ich przed niektórymi chorobami występującymi u dorosłych. Niemniej nie jest to widoczne w całej populacji.

Naukowcy zwracają uwagę także na jeszcze coś innego. Ogromny wpływ na nasze życie mają inne czynniki, w tym osobowość. Szczególnie podkreślają rolę sumienności, otwartości a także ekstrawertyzmu.

Długowieczność Japończyków a ich menu

Niech twoje jedzenie będzie twoim lekarstwem, a twoje lekarstwo będzie twoim pokarmem” (Hipokrates)

Wiecie co stanowi podstawę kuchni japońskiej? Są to ryby, ryż i warzywa. Wszystko zdrowie i z małą ilością nasyconych tłuszczów i cukrów. A nie trzeba być lekarzem czy mieć ogromnej wiedzy na temat zdrowego stylu odżywiania się, aby zdawać sobie sprawę, że te rzeczy mogą powodować nadciśnienie, choroby sercowo-naczyniowe i niektóre nowotwory.

Co więcej na temat długowieczności Japończyków? Warto jeszcze dodać, że spożywają dużo soi i wodorostów, a te są bogate w wiele witamin i minerałów, a także zmniejszają ryzyko chorób serca i raka.

Herbata wpływa na długowieczność Japończyków?

Przez stulecia Japończycy lubili matchę, czyli zieloną herbatę w proszku. Jest ona bogata w katechiny, czyli przeciwutleniacze, które wzmacniają układ odpornościowy i pomagają zapobiegać rakowi i nadmiarowi cholesterolu.

  • Jego działanie przeciwutleniające wpływa na eliminację wolnych rodników, które mają wpływ na starzenie się komórek,

  • ma też pozytywny wpływ na regulację ciśnienia krwi, trawienia i stresu. Ale to nie wszystko!

  • uspokaja i relaksuje,

  • poprawia pamięć i koncentrację,

  • podnosi poziom energii i wzmacnia wytrzymałość,

  • pomaga spalić zbędne kalorie,

  • wzmacnia układ immunologiczny,

  • obniża poziom złego cholesterolu,

  • doskonale oczyszcza.

Aktywność sposobem na długowieczność Japończyków…?

Znacie to powiedzenie: w zdrowym ciele, zdrowy duch. Przykład mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni pokazuje, że bycie w ruchu wpływa na długowieczność Japończyków.

Co bardzo dla nich charakterystyczne, są aktywni fizycznie nawet w starszym wieku, i tak długo, jak to tylko możliwe. Często zdarza się, że grupy osób starszych w parkach miejskich uprawiają gimnastykę czy nordic walking lub. Popularna jest też jazda na rowerze.

Szczęście a długowieczność Japończyków

To, co „pracuje” na długowieczność Japończyków to także poczucie szczęścia. Nie trudno tutaj wyciągnąć wniosek, że człowiek szczęśliwy żyje lepiej i dłużej. Co sprzyja takiemu dobrostanowi psychicznemu? To, że mieszkańcy tego kraju mają silne poczucie przynależności do grupy. Szczególnie pozytywne jest to wśród osób o niskim statusie społecznym i ekonomicznym. Choć nie mają wiele pieniędzy i super pracy potrafią cieszyć się tym co mają, pozytywnie podchodzą do życia. Wpływa to również na ich emocje, wartość siebie i wszystko to, co stanowi fundament życia.

Opieka zdrowotna „czuwająca” nad długowiecznością Japończyków

Nie bez znaczenia jest także jeszcze jedna ważna kwestia. Japonia ma jeden z najbardziej wydajnych systemów opieki zdrowotnej na świecie. Oferuje niedrogie, wysokiej jakości ubezpieczenie zdrowotne, które jest łatwo dostępne dla dużej liczby osób.

Do tego tutejsi lekarza są szanowni przez społeczność. To z kolei wpływa na to, że przedstawiciel służby zdrowia, którego poważa pacjent chętniej go odwiedza, a to przekada się na profilaktykę i wczesne wykrywanie chorób.

Długowieczność Japończyków a ilość wypijanego alkoholu

U Japończyków występuje mutacja genetyczna sprawiająca, że ​​wiele osób jest bardziej wrażliwych na alkohol i stąd nie są w stanie wypić zbyt dużo. Ta względna nietolerancja alkoholu pomaga zdystansować się do trunków i mniejszej ilości ich spożywania. Jak nie trudno się domyślić, to kolejny czynnik pracujący na długowieczność Japończyków.