Sprawdź, co wiesz na temat Hiszpanii

Kraj twórcy postaci Don Kichota Miguela de Cervantesa, flamenco, siesty, korridy, drinków sangaria, musującego wina o nazwie cava, castells, przekąsek tapos i pintxos, bitwy na pomidory – La Tomatina, Pablo Picasso, Gaudiego, filmów Pedro Almodóvara, słodkości o nazwie Turrón. Hiszpania to także słońce, melodyjny język hiszpański i wiele pięknych miejsc, które każdego roku przyciągają tłumy turystów. Dziś pokażemy Ci to wspaniałe miejsce przez pryzmat tematu brzmiącego: Hiszpania ciekawostki. Jesteś ciekawy? Przeczytaj i zobacz, ile wiesz na temat tego magicznego państwa.

Hiszpania ciekawostki: zacznijmy od kilku podstawowych informacji

 • Oficjalna nazwa: Hiszpania, Królestwo Hiszpanii

 • Stolica: Madryt

 • Miasta: Madryt, Barcelona, Walencja, Sewilla, Saragossa, Malaga, Murcja, Palma, Alicante

 • Liczba ludności: 46 934 632

 • Język urzędowy: hiszpański

 • Religia: 68% rzymskokatolicka

 • Waluta: euro

Hiszpania ciekawostki: czy wiesz, że…

 • Ten kraj to największy na świecie producent oliwy z oliwek

Jeśli chodzi o temat Hiszpania ciekawostki, to czy byliście świadomymi, że kraj ten jest największym na świecie producentem oliwy z oliwek?

Choć niektórym z nas mogłoby się wydawać, że to Włosi przodują w tym biznesie, ale nic bardziej mylnego! To właśnie Hiszpanie produkują jej najwięcej na całym świecie. Z kolei regionem, który można byłoby określić jako „oliwny” jest Andaluzja.

 • To tutaj zobaczycie największą ilość barów na terenie Starego Kontynentu

Kogo obstawialiście w tej kategorii tematu Hiszpania ciekawostki? Irlandię, Anglię, a może Francję? Cóż, fakty są takie, że to właśnie tu znajduje się ich największa ilość w Europie. Jeśli wiec lubicie spędzać czas w miejscach tego typu stoją one przed wami otworem za dnia i wieczorem.

 • Imponująca ilość plaż – ponad 8000 km

Być może ta informacja nie powaliła was na kolana, ale trzeba przyznać, że w kategorii Hiszpania ciekawostki jest to fakt godny odnotowania. Zresztą nie każdy miał świadomość, że Hiszpania może poszczycić się łączną długości ponad 8000 km plaż. Naturalną koleją rzeczy przekłada się to na to, że jest to miejsce uwielbiane przez tysiące osób, szczególnie jako kierunek na wakacje. W końcu słońce i plaża to podstawa udanego wypoczynku w lecie.

 • Działa tu najstarsza restauracja na świecie

Jeśli Madryt jest na twojej liście miejsc, do których chciałbyś kiedyś zajrzeć, warto odnotować, że miasto jest domem dla najstarszej na świecie – wciąż działającej – restauracji. Po raz pierwszy otworzyła swoje drzwi dla gości w 1725 roku. Do dziś dnia można tutaj przyjść, usiąść i zjeść. To niesamowite uczucie mieć świadomość, że je się posiłek w miejscu z tak długą historią.

 • Możesz palić marihuanę na legalu

Hiszpania ciekawostki? Jedną z najbardziej „przyjemnych” będzie zapewne dla was fakt, że można tam zupełnie legalnie spożywać konopie indyjskie. Mało tego! Można je uprawiać, o ile hoduje się je na własny użytej. To, na co powinniście uważać w tej całej euforii to, to, że nie można jej palić w miejscach publicznych – taki akt jest według tamtejszego prawa nielegalny.

 • Język hiszpański jest drugim najczęściej używanym językiem świata spośród języków ojczystych

Oczywiście języka chińskiego nikt nie jest w stanie zepchnąć z pierwszego miejsca, ale hiszpański jest drugim najczęściej używanym językiem świat. Mowa tutaj o liczbie użytkowników, dla których jest on językiem ojczystym – aby to wam zobrazować, jest nim dla 500 mln osób.

 • 12 gron winogrona przed północą na szczęście w Nowym Roku

Szukając fajnych informacji na temat – Hiszpania ciekawostki – nie można zapomnieć o tradycji spożycia 12 winogron w nos sylwestrową. Dokładniej, dzieje się to przed samą północną. Gdy zegar wybija kolejne sekundy Hiszpanie skrzętnie zjadają je. Wierzą, że przyniesie im to szczęście w Nowym Roku. Dopiero po tym przechodzą do wznoszenia toastów z szampana. Co ciekawe, tradycja ta podobno miała wiązać się z rokiem 1909 i nadmiarem winogron. Aby te się nie zmarnowały, postanowiono wykorzystać je właśnie w taki sposób.

 • Tutaj każdy ma dwa nazwiska

Dziwne? Zaskoczeni? Cóż! Poruszamy temat Hiszpania ciekawostki więc mamy nadzieję, że nie byliście tego świadomi. Tradycja to wciąż jest żywa, choć powili już widać powiew nowoczesności, ale nie zdziwcie się jeśli ktoś się wam przedstawi dwoma nazwiskami – pierwsze to po ojcu, drugie po matce.

 • Więcej niż milion hektarów ziemi zajmują winnice

Wśród kategorii – Hiszpania ciekawostki – nie może też zabraknąć informacji o winnicach. Czy mieliście świadomość, że tamtejsze winnice zajmując ponad milion hektarów ziemi? Z Hiszpanie znani są z produkcji białego i czerwonego wina także słynne cava.

 • Nagość nie ma zakazu

Co ciekawe w Hiszpanii nie ma zakazu nagości publicznej. Wiedzieliście?

 • Hymn nie ma oficjalnych słów

Zaskoczeni? Wśród kategorii „Hiszpania ciekawostki” ta na pewno dla wielu osób może być zaskakująca. Ale wyjaśniając. Hymn hiszpański „Marcha Real” (pol. Marsz Królewski) nie ma oficjalnie zatwierdzonych słów. Zaskakujące, prawda?

 • La Tomatina, czyli coroczna bitwa na pomidory

Hiszpanie mają swoje osobliwe tradycje, a jedną z nich jest odbywający się co roku festiwal o nazwie La Tomatina. Polega on na tym, że ludzie rzucają w siebie tysiącami pomidorów.