Wszystko o pracy w Chorwacji

Są takie miejsca, które uważamy za dobre do życia i pracy. Marzeniem wielu z nas jest mieć posadę w kraju, gdzie o poranku do wstania z łóżka zachęcają nas promienie słońca, piękny kolor nieba i przyjemna temperatura powietrza. W końcu człowiek nie żyje samą pracą i liczy się to, gdzie żyjemy i spędzamy dużą część naszego życia. Jedną z takich destynacji jest Chorwacja. Jeśli należysz do grona osób myślących o tym, aby związać swoje życie zawodowe właśnie z tym państwem, znajdujesz się we właściwym miejscu.

Kierunek: Chorwacja

 • Nazwa: Chorwacja, Republika Chorwacji

 • Stolica: Zagrzeb

 • Język: chorwacki

 • Typ państwa: republika parlamentarna

 • Liczba ludności: 4 149 000 (dane z 2017 roku), 120. miejsce na świecie

 • Narody i grupy etniczne: Chorwaci – 89,6%, Serbowie, Boszniacy

 • Jednostka monetarna: kuna

 • Religia dominująca: katolicyzm – 87,2%

 • Kod telefoniczny: + 385

 • Niepodległość od Jugosławii: 25 czerwca 1991 roku

Praca Chorwacja: wyobrażenia kontra rzeczywistość

Co wam przychodzi na myśl, kiedy wypowiadacie słowo „Chorwacja”? Zapewne każdej osobie pojawią się inne obrazy przed oczami. Niemniej większość z nas widzi piękny kraj, z przyjemnym klimatem, wyśmienitym jedzeniem, a do tego przyzwoitymi kosztami zakwaterowania. Do tego jest tu wiele niesamowitych miejsc, szczególnie tych dla wielbicieli przyrody.

Niewątpliwie Chorwacja ma wiele do zaoferowania. Przede wszystkim jest to raj dla podróżników. Dosłownie co krok jest coś ciekawego do zobaczenia. Do tego to wspaniałe miejsce startowe do odkrywania pobliskich krajów.

Warto podkreślić, że każdy znajdzie tutaj coś odpowiedniego dla siebie. Wspaniałe widoki, bogata historia i kultura, średniowieczne miasta, piękne kościoły i wiele innych atrakcji.

Znajdują się tu też obiekty światowego dziedzictwa UNESCO, w tym:

 • Park Narodowy Jezior Plitwickich,

 • Pałac Dioklecjana w Splicie,

 • Stare Miasto w Dubrowniku,

 • Katedra św. Jakuba w Szybeniku,

 • Równina Stari Grad na Wyspaie Hvar,

 • kompleks episkopalny Bazyliki Eufrazjana w miejscowości Poreč,

 • średniowieczne cmentarze w Cista Velika i Konavle,

 • historyczne miasto Trogir,

 • system obronny Zadaru,

 • twierdza św. Mikołaja w Szybeniku,

 • pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy (Park Narodowy Paklenica i Park Narodowy Północny Velebit wraz z ich ścisłymi rezerwatami Hajducki i Rozanski kukovi).

Niewątpliwie patrząc na temat – praca w Chorwacji – od strony bogactwa przyrodniczego, kulturalnego i historycznego jest to wspaniałe miejsce do tego, aby obrać ten kierunek za cel swojej drogi zawodowej. Pytanie brzmi tylko czy tutejszy rynek pracy jest łaskawy dla pracowników…?

Zanim zaczniesz szukać pracy w Chorwacji – poznaj poziom jakości życia w Chorwacji

Zastanawiało was kiedykolwiek jak wygląda poziom życia w Chorwacji? W końcu praca i życie to nie wakacje, a codzienność, znajomi z pracy, sąsiedzi czy podejście miejscowych ludzi do wielu spraw, które z perspektywy człowieka tam żyjącego nabiorą ogromnego znaczenia.

 • Poziom szczęścia Chorwatów jest poniżej średniej UE

Eurofund podaje, że zarówno zadowolenie z życia, jak i poczucie szczęścia w tym kraju jest nieco poniżej średniej Unii Europejskiej.

W 2016 roku zadowolenie z życia Chorwatów wyniosło 6,3 przy średniej 7,1.

Z kolei poziom szczęścia obliczono na 6,8 w porównaniu do przeciętnej w UE 7,4 (poziom czynników mierzony w skali 1–10).

 • Żyjąc od pierwszego do pierwszego

Co ważne, w Chorwacji wcale nie jest tak wesoło jakby mogło się nam zdawać. W ostatnich latach wzrosły trudności w związaniu końca z końcem.

Eurofund podaje, że w 2007 roku takie trudności miało 58% mieszkańców. W 2016 roku problem ten dotyczył już aż 71%. Dodajmy, że średnia w UE kształtowała się na poziomie 39%.

Praca w Chorwacji – rząd inwestuje w nowe programy zatrudnienia

Na początku września 2018 roku ogłoszono, że Chorwacja zainwestuje 2,5 mld HRK (ok. 336 mln euro) w nowe programy zatrudnienia. Kampania ruszyła po to, aby pomóc bezrobotnym w wejściu na rynek pracy, znalezieniu posady i pozostaniu w kraju. Inicjatywa opierała się na założeniu, że powiązanie systemu edukacji z rynkiem pracy będzie kluczem do dalszego rozwoju.

Praca w Chorwacji: wskaźniki zatrudnienia – najnowsze dane

 • Trading Economics podaje, że wskaźnik zatrudnienia w Chorwacji wzrósł do 61,20% w pierwszym kwartale 2019 roku z 60,60% w czwartym kwartale 2018 roku.

 • Średni wskaźnik zatrudnienia w Chorwacji wynosił 56,32% w latach 2002-2019, osiągając najwyższy w historii poziom 62,20% w trzecim kwartale 2008 roku i rekordowo niski 50,70% w pierwszym kwartale 2013 roku.

Pobyt i praca w Chorwacji – informacje Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Zagrzebiu

Na stronie Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Zagrzebiu dowiadujemy się, że:

Zgodnie z chorwacką Ustawą o Cudzoziemcach (Zakon o strancima, NN 130/11 i 74/13) obywatel państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) ma prawo wjechać na terytorium Republiki Chorwacji bez wizy i zezwolenia na pobyt (art. 154 ww. ustawy, ust. 2) oraz przebywać na terytorium Chorwacji do 3 miesięcy od daty wjazdu, jeżeli posiada ważny paszport lub dowód osobisty (art. 155).

Obywatelowi państwa należącego do EOG przysługuje także prawo pobytu na terytorium Republiki Chorwacji przez okres dłuższy niż 3 miesiące jeżeli (art. 156, ust. 1):

 • jest zatrudniony lub samozatrudniony (pracuje na własny rachunek),

 • posiada ubezpieczenie zdrowotne oraz wystarczające środki finansowe do utrzymania siebie i członków swojej rodziny, tak aby nie stanowić obciążenia dla pomocy społecznej,

 • jeżeli studiuje na uczelni wyższej lub odbywa szkolenie zawodowe, posiada odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne oraz dowiedzie oświadczeniem, że posiada wystarczające środki finansowe do utrzymania siebie i członków swojej rodziny, tak aby nie stanowić obciążenia dla pomocy społecznej,

 • jest członkiem rodziny obywatela państwa należącego do EOG spełniającym warunki z punktu 1,2 i 3.

Warto jeszcze wiedzieć, że:

 • pobyt trwający dłużej niż 3 miesiące (w celu wykonywania pracy, łączenia rodziny, studiowania itp.,) należy zgłosić najpóźniej 8 dni przed upływem trzymiesięcznego okresu pobytu we właściwej komendzie lub posterunku policji,

 • na podstawie zgłoszenia i okazania ważnego dokumentu podróży oraz potwierdzenia o zatrudnieniu (pozostawaniu w stosunku pracy) lub o samozatrudnieniu, studiowaniu, odbywaniu szkolenia zawodowego (w zależności od sytuacji) we właściwej komendzie lub posterunku policji wydaje się zaświadczenie o zgłoszeniu pobytu tymczasowego (Potvrda o prijavi privremenog boravka).

Praca w Chorwacji: Polacy nie potrzebuję zezwolenia na pracę

Jako obywatele Polski mamy prawo wykonywać pracę w Chorwacji bez konieczności posiadania zezwolenia na pracę.

Praca w Chorwacji: podsumowanie

Realia rynku pracy w Chorwacji pokazują, że tamtejsza gospodarka wciąż boryka się z kryzysem z 2008 roku. Jednak poczyniono pewne pozytywne kroki mające na celu poprawę sytuacji.

Jeśli więc wciąż jesteś zainteresowany tym kierunkiem emigracji w poszukiwaniu pracy pamiętaj, że na twoją korzyść będzie pracowała znajomość języka chorwackiego.

Z kolei co do kwestii wynagrodzenia, zapewne będzie niższe niż się możesz spodziewać, ale za to koszty utrzymania na miejscu są o wiele przyjaźniejsze.

Dla kogo będzie to najlepsze miejsce pracy? Przede wszystkim dla pracowników międzynarodowych korporacji, którzy mogą wybrać to miejsce w ramach swojej kariery wewnątrz firmy.

Zdecydowanie nie jest to najlepszy kierunek dla każdego, kto uważa, aby dostać pracę na miejscu czy prowadzić malutką działalność, za którą chciałoby się zarobić na koszty utrzymania i życia.

Z jednej strony Chorwacja jest dobrze rozwiniętą gospodarką rynkową ze stabilną walutą i ogromnym sektorem usług, ale z drugiej strony kraj wciąż boryka się z wieloma trudnościami. To wszystko należy wziąć pod uwagę myśląc o pracy w tym miejscu.